KerĂĄmia tĂĄl bĂ©ta-glĂŒkĂĄnban gazdag zabpehellyel, amely segĂ­ti a PFAS („örök vegyi anyagok”) eltĂĄvolĂ­tĂĄsĂĄt a szervezetbƑl

đŸ„Ł Zab Ă©s mĂ©regtelenĂ­tĂ©s: hogyan segĂ­thet a zab a PFAS („örök vegyi anyagok”) eltĂĄvolĂ­tĂĄsĂĄban?

A zab az utĂłbbi Ă©vekben az egĂ©szsĂ©ges tĂĄplĂĄlkozĂĄs egyik kulcsösszetevƑjĂ©vĂ© vĂĄlt, de egy friss 2025-ös tudomĂĄnyos tanulmĂĄny szerint mĂ©g egy fontos szerepet betölthet: segĂ­thet eltĂĄvolĂ­tani a szervezetbƑl a veszĂ©lyes PFAS vegyĂŒleteket, amelyeket sokan csak „örök vegyi anyagokkĂ©nt” ismernek.

🔍 Mi az a PFAS, Ă©s miĂ©rt veszĂ©lyes?

A PFAS (per- Ă©s polifluorozott alkil anyagok) csoportjĂĄba tartozĂł vegyĂŒleteket több mint 70 Ă©ve hasznĂĄljĂĄk kĂŒlönbözƑ iparĂĄgakban – pĂ©ldĂĄul tapadĂĄsmentes edĂ©nyek, vĂ­zlepergetƑ textilek, tƱzoltĂłhabok Ă©s Ă©lelmiszercsomagolĂĄsok elƑállĂ­tĂĄsĂĄhoz. A gond az, hogy ezek az anyagok nagyon stabilak, Ă©s nem bomlanak le a termĂ©szetben vagy az emberi szervezetben – innen ered az „örök vegyi anyag” elnevezĂ©s is.

SzĂĄmos tanulmĂĄny kimutatta, hogy a PFAS-vegyĂŒletek felhalmozĂłdnak a vĂ©rben Ă©s a szövetekben, Ă©s összefĂŒggĂ©sbe hozhatĂłk:

  • hormonĂĄlis zavarokkal,
  • mĂĄjkĂĄrosodĂĄssal,
  • immunrendszeri problĂ©mĂĄkkal,
  • bizonyos daganattĂ­pusokkal.

đŸ§Ș Mit mond a 2025-ös tudomĂĄnyos tanulmĂĄny a zab hatĂĄsĂĄrĂłl?

A Toxicology and Applied Pharmacology cĂ­mƱ szakfolyĂłiratban 2025 februĂĄrjĂĄban publikĂĄlt tanulmĂĄny cĂ©lja az volt, hogy megvizsgĂĄlja, milyen hatĂĄssal van a zab egyik kulcsösszetevƑje – a bĂ©ta-glĂŒkĂĄn – a PFAS-szintekre.

📄 A hivatalos tanulmĂĄny elĂ©rhetƑ itt:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39647509/

A kutatás fƑbb megállapításai:

  • A zab bĂ©ta-glĂŒkĂĄn oldhatĂł rostkĂ©nt gĂ©lrĂ©teget kĂ©pez a bĂ©lrendszerben, amely kĂ©pes megkötni a PFAS vegyĂŒleteket, Ă­gy azok nem szĂ­vĂłdnak vissza a vĂ©rĂĄramba.
  • EgĂ©rkĂ­sĂ©rletekben a PFAS-szint jelentƑsen csökkent azoknĂĄl az alanyoknĂĄl, amelyek Ă©trendje zabrostot tartalmazott.
  • A mechanizmus hasonlĂł ahhoz, ahogy a bĂ©ta-glĂŒkĂĄn csökkenti a koleszterinszintet: megköti az anyagokat az emĂ©sztƑrendszerben, Ă©s elƑsegĂ­ti a kiĂŒrĂŒlĂ©sĂŒket.

đŸŒŸ Mi az a bĂ©ta-glĂŒkĂĄn, Ă©s miĂ©rt fontos?

A bĂ©ta-glĂŒkĂĄn egy vĂ­zben oldĂłdĂł rost, amely a zab egyik legĂ©rtĂ©kesebb összetevƑje. KorĂĄbban is ismert volt arrĂłl, hogy:

  • csökkenti a koleszterinszintet,
  • javĂ­tja a bĂ©lflĂłra egĂ©szsĂ©gĂ©t,
  • stabilizĂĄlja a vĂ©rcukorszintet.

Most azonban egy Ășj, toxikolĂłgiai Ă©s farmakolĂłgiai jelentƑsĂ©gƱ hatĂĄs is elƑtĂ©rbe kerĂŒlt: segĂ­thet eltĂĄvolĂ­tani a szervezetbƑl a PFAS-vegyĂŒleteket, amelyek mĂĄskĂ©nt Ă©vtizedekig jelen maradnĂĄnak a testben.

đŸ„— Hogyan Ă©rdemes fogyasztani a zabot a mĂ©regtelenĂ­tĂ©s tĂĄmogatĂĄsĂĄhoz?

Ahhoz, hogy a bĂ©ta-glĂŒkĂĄn jĂłtĂ©kony hatĂĄsait kihasznĂĄljuk, napi rendszeressĂ©ggel ajĂĄnlott zabot fogyasztani. Íme nĂ©hĂĄny tipp:

  • Reggelire zabkĂĄsa friss gyĂŒmölcsökkel
  • Zabpehely hozzĂĄadĂĄsa smoothie-hoz
  • Teljes kiƑrlĂ©sƱ zabkenyĂ©r vagy zabos energia szelet
  • Zabos fƑzelĂ©ksƱrĂ­tĂ©s liszt helyett

Az organikus, teljes kiƑrlĂ©sƱ zabpehely a legjobb vĂĄlasztĂĄs, mivel ebben talĂĄlhatĂł a legtöbb termĂ©szetes bĂ©ta-glĂŒkĂĄn.

📌 ÖsszegzĂ©s: a zab egy termĂ©szetes szövetsĂ©ges a mĂ©regtelenĂ­tĂ©sben

A friss kutatĂĄs szerint a zab – kĂŒlönösen a benne talĂĄlhatĂł bĂ©ta-glĂŒkĂĄn – termĂ©szetes eszköz lehet a szervezet PFAS-terhelĂ©sĂ©nek csökkentĂ©sĂ©re. BĂĄr a tanulmĂĄny egyelƑre laboratĂłriumi kĂ­sĂ©rletekre Ă©pĂŒl, az eredmĂ©nyek Ă­gĂ©retesek, Ă©s Ășj lehetƑsĂ©geket nyitnak a tĂĄplĂĄlkozĂĄsalapĂș mĂ©regtelenĂ­tĂ©s terĂŒletĂ©n.

🔬 Tudományos forrás:
CĂ­m: Dietary oat beta-glucan reduces perfluorooctanoic acid (PFOA) accumulation in mice
Megjelenés éve: 2025
FolyĂłirat: Toxicology and Applied Pharmacology

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39647509/

💬 Tetszett ez a cikk? Oszd meg, Ă©s tĂĄmogasd az egĂ©szsĂ©ges, tudatos tĂĄplĂĄlkozĂĄs terjedĂ©sĂ©t!
đŸ“„ Ha szeretnĂ©l tovĂĄbbi hiteles kutatĂĄsokon alapulĂł egĂ©szsĂ©gĂŒgyi cikkeket, iratkozz fel hĂ­rlevelĂŒnkre!