Kerek kovászos ruisleipä rusztikus héjjal, lisztezve, fából készült felületen

Ruisleipä hapanjuurestésztával

A Ruisleipä, vagyis a finn rozskenyér, évszázadok óta az északi konyha egyik alapköve. Hagyományosan természetes kovásszal készült, ami a kenyérnek mély, savanykás ízt és hosszú eltarthatóságot biztosít. Történeti háttér: A kovászos kenyérkészítés Finnországban már az 1800-as években is mindennapos volt, különösen télen, amikor a hosszabb tárolhatóság különösen fontos szerepet játszott. Technikai tanács: Az aktív kovász állapota kulcsfontosságú – használat előtt mindig frissítsd fel, és győződj meg róla, hogy buborékos és élénk. Érzelmi felvezetés: A lassan sülő kenyér illata betölti az otthont, miközben a sűrű, karakteres tésztában a kovász összetéveszthetetlen íze jelenik meg. Ez az étel tökéletes egy falat vajjal reggelire, de sajtokkal, levesekkel is kiváló választás. Minden szeletben ott rejlik az idő és türelem íze – igazi kézműves kenyér.

Előkészület 15 perc
Elkészítés 50 perc
Teljes 1 óra 5 perc
2100 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 8
700 g Rozsliszt
500 ml Langyos víz
150 g Aktív rozskovász
2 tk.

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ
    GluténGlutén

    Elkészítési Lépések

    1

    Egy nagy tálban keverd össze az aktív rozskovászt és a langyos vizet. Keverd el, hogy a kovász feloldódjon a vízben. Ezután add hozzá a rozslisztet, és keverd össze alaposan, hogy egy ragacsos tésztát kapj.

    Használj fakanalat vagy keverőlapátot, mert a rozsliszt gyorsan sűrűsödik – ne lepődj meg a sűrű állagon!

    2

    Fedd le a tálat egy konyharuhával vagy fóliával, és hagyd a tésztát szobahőmérsékleten 8-10 órán át kelni. Ez idő alatt a kovász aktiválódik, és megkezdi az erjedési folyamatot.

    Hűvösebb helyen akár 12 óráig is hagyhatod, de figyelj, hogy ne száradjon ki a teteje – mindig legyen lefedve!

    3

    Amikor a tészta buborékos és ruganyos, add hozzá a sót, majd dolgozd bele alaposan. Ezután borítsd lisztezett felületre, és formázz belőle hosszúkás vagy kerek cipót, attól függően, milyen formájú kenyeret szeretnél.

    A só hozzáadását csak az erjesztés után végezd el, mert korai sózás lelassítja a kovász munkáját.

    4

    Helyezd a tésztát lisztezett kelesztőkosárba vagy egy konyharuhával kibélelt tálba, majd fedd le, és hagyd pihenni további 1–2 órát, amíg újra megemelkedik.

    Ha nincs kelesztőkosarad, használhatsz tálat is – a cél, hogy a tészta megtartsa formáját a sütésig.

    5

    Melegítsd elő a sütőt 250°C-ra, és helyezz be egy sütőlapot vagy kőlapot is, hogy jól átmelegedjen. A sütés előtt borítsd a tésztát sütőpapírra, majd tedd az előmelegített lapra. Az első 15 percben süsd 250°C-on, majd csökkentsd a hőfokot 200°C-ra, és süsd további 35 percig.

    Egy kis tál víz a sütő aljában gőzt képez, amitől a kenyér héja ropogósabb lesz.

    6

    Vedd ki a megsült kenyeret, és tedd rácsra hűlni. Várd meg, amíg teljesen kihűl, mert a rozskenyér belseje még puha és tömör lehet frissen vágva.

    A kihűlt kovászos kenyér másnapra éri el az igazi ízét – érdemes előre készíteni!