Rumos-diós Stollen szeletelve, porcukorral meghintve

Rumos-diós Stollen

A Stollen eredete a 15. századi Drezdába nyúlik vissza, ahol először egyszerű, vaj nélküli kalácsként szolgálták fel. Az idők során gazdagodott, és ma már a karácsonyi időszak elengedhetetlen része – különösen Németországban. A rumos-diós változat tökéletesen illeszkedik az ünnep ízvilágához: a rum melegséget, a dió karakterességet ad a süteménynek. Ez a kombináció egyensúlyt teremt a tészta puhasága és a töltelék roppanós textúrája között. Kiváló kísérője lehet forralt bornak, teának vagy kávénak – akár ajándékba is süthető. Tipp: kevés narancshéjat adva még ünnepibbé teheted!

Előkészület 35 perc
Elkészítés 40 perc
Teljes 1 óra 15 perc
3400 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 10
500 g Búzaliszt
7 g Száraz élesztő
200 ml Meleg tej
80 g Cukor
150 g Vaj
1 db Tojás
120 g Durvára vágott dió
50 ml Sötét rum
2 tk. Mézeskalács fűszerkeverék
30 g Porcukor (szóráshoz)

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ
    GluténGlutén
    TejTej

    Elkészítési Lépések

    1

    A diót durvára vágjuk, majd leöntjük a rummal, és hagyjuk legalább 30 percig állni, hogy átvegye az aromát. Tipp: hosszabb ideig is áztathatod, akár egy éjszakán át, hogy még intenzívebb legyen az íz.

    A diókat pirítsd meg sütőben vagy serpenyőben az áztatás előtt, hogy még intenzívebb legyen az ízük.

    2

    A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk az élesztőt, cukrot és a fűszerkeveréket. Elkeverjük a száraz alapanyagokat.

    A liszt átszitálása segít abban, hogy a tészta könnyebb és levegősebb legyen. Használj friss élesztőt a legjobb eredmény érdekében.

    3

    Hozzáadjuk a meleg tejet, az olvasztott vajat és a tojást. Alaposan összegyúrjuk, amíg rugalmas, kissé lágy tésztát kapunk.

    A tej ne legyen túl forró, mert az károsíthatja az élesztőt. A vajat ne forrón add hozzá, mert az is befolyásolhatja az élesztő működését. Ha a tészta túl ragacsos, adj hozzá egy kevés lisztet.

    4

    A tésztát letakarjuk, és meleg helyen 1 órán át kelesztjük, amíg a duplájára nő.

    A tésztát letakarhatod egy nedves konyharuhával, hogy ne száradjon ki a teteje a kelesztés során. A sütőt előmelegítheted alacsony hőfokon (kb. 50°C), majd kikapcsolva ide teheted a tésztát kelni.

    5

    A megkelt tésztába beledolgozzuk a rumos diót – a maradék rumot is beleönthetjük. Egyenletesen eloszlatjuk a tésztában.

    A diókat óvatosan forgasd bele a tésztába, hogy ne törd össze a tésztát. Ha a tészta nagyon ragad, lisztezd be a kezed.

    6

    A tésztát oválisra nyújtjuk, majd hosszában visszahajtjuk az egyik oldalát úgy, hogy kissé fedje a másikat – így formázzuk a klasszikus stollen alakot.

    A nyújtás során használj kevés lisztet, hogy a tészta ne ragadjon az asztalhoz. A visszahajtásnál ne nyomd le nagyon a tésztát, hogy a stollen szép, levegős maradjon.

    7

    Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és további 30 percig pihentetjük. Közben a sütőt előmelegítjük 180°C-ra (alsó-felső sütés).

    Ez a második kelesztés segít, hogy a stollen még könnyebb legyen. Takard le a tésztát egy konyharuhával, hogy ne száradjon ki.

    8

    35–40 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha szükséges, sütés közben takarjuk le sütőpapírral, hogy ne égjen meg a teteje. Teljesen kihűtjük.

    A sütési idő függ a sütő típusától, ezért figyelj a stollen színére. Ha hústűvel ellenőrzöd, és tisztán jön ki, akkor megsült.

    9

    Porcukorral bőségesen megszórjuk. Tipp: jól záródó dobozban tárolva napokig puha marad, és az ízek még jobban összeérnek.

    A porcukrot szitáld rá a stollenre, hogy egyenletesebb legyen a bevonat. A stollent tárolhatod hűvös helyen is.