Savanyú káposzta befőttesüvegben

Savanyú káposzta

A savanyú káposzta a magyar és közép-európai konyha egyik legismertebb és legősibb fermentált étele. Az erjesztési folyamat során keletkező jótékony baktériumok nemcsak az emésztést segítik, hanem az immunrendszer erősítésében is szerepet játszanak. A tél egyik elengedhetetlen alapanyaga, hiszen hosszú ideig eltartható és gazdag vitaminokban. A házi készítésű savanyú káposzta íze sokkal frissebb és intenzívebb, mint a bolti változat, ráadásul teljesen természetes. Egy jól elkészített savanyú káposzta nemcsak önmagában fogyasztható, hanem tökéletes alapja lehet káposztás ételeknek, mint a töltött káposzta vagy a székelykáposzta. Egy kis tipp: Ha ropogósabb savanyú káposztát szeretnél, használj friss, tömör fejes káposztát, és ügyelj rá, hogy a levegőt teljesen kiszorítsd az üvegből az erjedési folyamat során!

Előkészület 30 perc
Elkészítés 0 perc
Teljes 30 perc
90 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 6
2000 g Fejes káposzta
40 g
5 g Köménymag
3 db Babérlevél
5 g Fekete bors
500 ml Víz

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ

    Elkészítési Lépések

    1

    Alaposan mosd meg a fejes káposztát, majd távolítsd el a külső leveleit. Vágd ketté, majd vékony csíkokra szeleteld egy éles késsel vagy gyaluval.

    Minél vékonyabbra szeleteled a káposztát, annál könnyebben fog erjedni.

    2

    Egy nagy tálba helyezd a felszeletelt káposztát, szórd rá a sót, majd alaposan dörzsöld össze a kezeiddel, amíg a káposzta levet nem ereszt.

    A só segít a káposztának levet ereszteni, ami elengedhetetlen a fermentációhoz. Ne spórolj a sóval!

    3

    Adj hozzá a köménymagot, babérlevelet és fekete borsot, majd alaposan keverd össze, hogy az ízek egyenletesen eloszoljanak.

    Kísérletezhetsz más fűszerekkel is, például borókabogyóval, mustármaggal vagy chilivel.

    4

    Egy nagy, tiszta befőttesüvegbe vagy fermentáló edénybe kezd el rétegezni a káposztát, közben alaposan nyomkodd le, hogy a levegő eltávozzon és a saját levével ellepje.

    A levegő eltávolítása megakadályozza a nem kívánt baktériumok elszaporodását.

    5

    Önts rá annyi vizet, hogy teljesen ellepje a káposztát. Ha szükséges, helyezz rá egy nehezéket, hogy a káposzta a lé alatt maradjon.

    A káposztának mindig a lé alatt kell lennie, különben penészedni kezd. Használhatsz egy kisebb üveget, egy tányért vagy akár egy tiszta követ is nehezékként.

    6

    Fedd le az üveget egy tiszta ruhával vagy fedővel, majd helyezd egy meleg, de nem közvetlen napfényes helyre. Hagyd erjedni 7-14 napig, naponta ellenőrizve, hogy a káposzta ne kerüljön a lé fölé.

    A fermentáció sebessége függ a hőmérséklettől. Melegebb helyen gyorsabban, hűvösebb helyen lassabban erjed. Kóstold meg a káposztát naponta, és amikor eléri a kívánt savanyúságot, tedd hűtőbe.

    7

    Ha a káposzta elérte a kívánt savanyúságot, szedd le a tetejéről a habot vagy esetleges lerakódásokat, majd zárd le az üveget és tárold hűtőben.

    A hűtőben a fermentáció lelassul, így a káposzta tovább megőrzi a savanyúságát.