Rozslisztes perec aranybarnára sütve, ropogós héjjal

Rozslisztes perec

A perec, vagyis „Brezel”, eredete egészen a középkori német kolostorokig nyúlik vissza, ahol a szerzetesek imára kulcsolt kézként tekintettek a formára. A rozsliszt később vált népszerűvé egészségtudatosabb körökben, mivel gazdag rostban és alacsonyabb a glikémiás indexe. Ahogy a rozsliszt illata keveredik a frissen sült perecek ropogós héjával, a konyhát a házi sütés melegsége és hagyományos hangulata lengi be. A tökéletes rozslisztes perec titka a megfelelő hidratáltság és az előfőzés. A rozsliszt máshogy viselkedik, mint a búzaliszt, így fontos figyelni a tészta állagára – picit lágyabb, de ne ijedj meg! Ezek a perecek tökéletesek reggelire, uzsonnára, vagy akár vendégvárónak is – egy kis sajtkrémmel vagy házi vajjal verhetetlenek!

Előkészület 1 óra
Elkészítés 25 perc
Teljes 1 óra 25 perc
2071 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 8
500 g Rozsliszt
7 g Száraz élesztő
10 g Cukor
5 g
300 ml Langyos víz
30 ml Olívaolaj
10 g Szódabikarbóna
1 db Tojás

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ
    GluténGlutén

    Elkészítési Lépések

    1

    Egy tálban keverd össze a rozslisztet, a száraz élesztőt, cukrot és a sót. Ügyelj rá, hogy az élesztő ne kerüljön közvetlenül a sóval érintkezésbe.

    A hozzávalókat alaposan keverd össze, hogy a tészta egyenletes legyen.

    2

    Add hozzá fokozatosan a langyos vizet és az olívaolajat. Keverd fakanállal, majd amikor összeállt, gyúrd kézzel simára kb. 8 percig. TIPP: A rozsliszt több nedvességet vesz fel, így lágyabb, kissé ragacsos tésztára számíts.

    Ne ijedj meg, ha a tészta ragacsosabb, mint a hagyományos búzalisztes tészta. Lisztezd be a kezed és a munkafelületet, hogy könnyebben tudd kezelni.

    3

    Takarás alatt keleszd a tésztát meleg helyen 1 órán keresztül, amíg a duplájára nem nő. Használj előmelegített, de kikapcsolt sütőt a stabil hőmérséklethez.

    A tésztát letakarhatod konyharuhával vagy folpackkal, hogy ne száradjon ki a teteje. Ha nincs időd 1 órát várni, kelesztheted melegebb helyen is, de figyelj rá, hogy ne legyen túl meleg, mert az károsíthatja az élesztőt.

    4

    Oszd a megkelt tésztát 8 egyenlő részre. Formázz mindegyikből hosszú rudakat, majd tekerd őket perec formára. Ha a végek nem tapadnak jól, enyhén nedvesítsd meg őket.

    A rudakat egyenletes vastagságúra formázd, hogy a perecek egyenletesen süljenek. A perec formázásánál a végeket alaposan nyomd össze, hogy ne nyíljanak szét sütés közben.

    5

    Egy nagy lábasban forralj vizet, majd add hozzá a szódabikarbónát. Tegyél bele egyesével pereceket 30 másodpercre. Ez segít a klasszikus ropogós héj kialakításában.

    A szódabikarbónás vízben való főzés fontos lépés a ropogós héj eléréséhez. Ne hagyd a pereceket tovább a vízben, mint 30 másodperc, mert túlságosan megpuhulnak.

    6

    Tedd a kifőzött pereceket sütőpapíros tepsire, kend meg őket egy felvert tojással, majd szórd meg nagy szemű sóval vagy köménymaggal ízlés szerint.

    A tojással való lekenés szép színt ad a pereceknek. A nagy szemű só helyett használhatsz tengeri sót is. Ha édes perecet szeretnél, szórd meg fahéjas cukorral.

    7

    Süsd a pereceket 200°C-on előmelegített sütőben 20-25 percig, amíg szép aranybarna nem lesz. TIPP: A sütő aljába helyezett vízzel teli edény gőzt képez, ami még ropogósabbá teszi a héjat.

    Figyeld a pereceket sütés közben, mert a sütési idő sütőtől függően változhat. Ha túl gyorsan barnulnak, takard le őket alufóliával.

    8

    A megsült pereceket helyezd rácsra, és hagyd őket legalább 10 percig hűlni. Így a belsejük is tökéletes textúrájú lesz.

    A rácson való hűtés segít elkerülni, hogy a perecek alja bepárásodjon. A pereceket langyosan a legfinomabbak.